Fotbollsskolor i Kongo & DR Kongo

Idrottsskolor i Kongo-Brazzaville och Kongo Kinshasa

Republiken Kongo (Kongo-Brazzaville)

Idrottsskolan för barn och ungdom i Brazzaville erbjuder meningsfulla och sunda fritidsaktiviteter där man lär sig respektera varandra och samarbeta istället för att slåss och kriga, vilket var en blodig verklighet när skolan startade 2003 och även under väpnade konflikter 2016-2017. Förutom fotboll har man även gymnastik, volleyboll och landets första plan för beachvolleyboll. Den sociala kompetensen är vid sidan av idrotten i fokus. Varje år sänds två volontärer från Sverige till skolan.

Demokratiska Republiken Kongo (Kongo-Kinshasa)

Inspirerade av fotbollsskolan i Brazzaville startade ett nytt idrottsprojekt i staden Kimpese, 2009. På denna idrottsskola finns ca 200 barn som leds av 14 ledare. Det center som byggts upp är idag en viktig mötesplats för fotbollsträning, andra idrotter och sociala aktiviteter. Projektet ger barn och ungdomar möjlighet till en meningsfull fritid där goda värderingar planteras och där vänskap grundläggs.